Gå till huvudinnehållGå till navigeringGå till sök
17 maj 2018

Hållbara investeringar på utvecklingsmarknader

Image removed
Första AP-fonden investerar i en nystartad, datadriven fond med hållbarhets­inriktning hos kapitalförvaltaren BlackRock. Fokus ligger på utvecklingsmarknader.

Fonden har kommit till efter önskemål från Första AP-fonden och kallas BlackRock Emerging Markets Equity Impact Fund. Första AP-fonden satsar inledningsvis 880 miljoner kronor i den nya fonden, som även är tillgänglig för andra professionella investerare.

Målgrupp­en är kunder som vill investera med hänsyn till mätbara miljömässiga och sociala effekter, utan att göra avkall på finansiell avkastning eller behovet att följa vissa index. Flera olika ESG-faktorer spelar in (där ESG står för Environment, Social, Governance).

Information struktureras, filtreras och valideras med hjälp av BlackRocks egen process för datadriven informationsbearbetning. Det innebär att investerings­besluten kan baseras på mer aktuella hållbarhets­data än bolagens egen hållbarhets­rapportering, som ofta är bristfällig.

– Vi är glada över att våra diskussioner med BlackRock har resulterat i denna innovativa fond. Att ta hänsyn till hållbarhets­aspekter är inte längre ett hinder vid investeringar på tillväxtmarknader. Data och teknik kan förbättra såväl investeringarna i sig som insikterna kring hållbarhet, säger Första AP-fondens Majdi Chammas, Head of External Asset Management och Tina Rönnholm, Portfolio Manager, External Management.

– På BlackRock ser vi ett stort intresse bland kunder som vid sidan av traditionella avkastningsmål vill fokusera på hållbarhet i sina portföljer, säger Debbie McCoy, Managing Director och Co-Portfolio Manager, Head of Sustainable Investments för BlackRocks Systematic Activity Equity Team, SAE, som arbetar med bland annat data science och maskininlärning för att upp­täcka nya investerings­möjligheter.