Mål och strategier Strategier för att klara uppdraget
Med utgångspunkt i det uppdrag som riksdagen givit AP-fonderna har Första AP-fonden formulerat en övergripande affärsidé och vision.
Första AP-fondens affärsidé
- Första AP-fonden ska, med väl avvägda finansiella risker, uppnå högsta möjliga avkastning på fondens tillgångar och därmed långsiktigt bidra till en hög och förutsägbar ålderspension för nuvarande och framtida pensionärer.
- Första AP-fonden strävar efter att uppnå en avkastning som med god marginal överstiger den lägsta nivå som behövs i buffertfonderna för att pensionerna ska vara långsiktigt stabila.
- Första AP-fonden arbetar med en långsiktig tillgångsallokering och en löpande förvaltning, som båda vilar på självständig och kvalificerad analys med en global inriktning.
- Första AP-fonden skapar förtroende och högre avkastning genom engagemang i ägarfrågor samt genom att verka för höga krav på etik och miljöhänsyn i fondens eget agerande och för de tillgångar fonden väljer att placera i.
Första AP-fondens vision
- Vi är en självklar förebild bland internationella pensionsfonder och skapar tydligt värde för det svenska pensionssystemet.
- Vi skapar både hög absolut och relativ avkastning.
- Vi har den högsta långsiktiga avkastningen av AP-fonderna.
- Vi bidrar till att skapa tilltro och trygghet i pensionssystemet.
- Vi har en kompetens och ett arbetssätt som ligger i framkant.
- Vi har en företagskultur som kännetecknas av ansvarstagande, respekt, delaktighet, samarbete, öppenhet och god etik.
Investeringsfilosofi
Långsiktighet, riskspridning, självständig och kvalificerad analys samt decentraliserat beslutsfattande är ledstjärnor i fondens placeringsverksamhet. En fördel som fonden har gentemot många andra placerare är att kunna vara långsiktig och uthållig.
Åtagandena sträcker sig över en avsevärd tidsrymd och inflödet av kapital att förvalta är inte beroende av kortsiktiga resultatutfall. Fonden har därför goda förutsättningar att placera i tillgångar med begränsad likviditet. Att ta risk är en förutsättning för att skapa den avkastning som krävs enligt uppdraget.
En omfattande ALM-analys ligger till grund för valet av referensportfölj och därmed val av absolut risknivå för fondens kapitalförvaltning. Fonden har valt att bedriva aktiv förvaltning, ta aktiv risk, för att ytterligare öka avkastningen på fondkapitalet och därmed minska risken för balansering.
Riskspridning är en ledstjärna för såväl val av referensportfölj som för den aktiva förvaltningen. Diversifieringen sker därför i många dimensioner; över tillgångsslag, regioner, förvaltarstilar, förvaltare och analysansatser.
Mål för verksamheten
Målet för Första AP-fondens verksamhet har definierats utifrån det faktum att AP-fondernas avkastning och kapital kan påverka pensionsutbetalningarnas storlek. Målet för fonden är att förvalta kapitalet så att det bidrar till att minimera risken för automatisk balansering. Om det är möjligt utan att öka risken för balansering, ska fonden också försöka öka sannolikheten för att utdelning av överskott kan ske.
Fonden strävar efter att skapa en hög och stabil avkastning på fondkapitalet. För att lyckas med uppdraget krävs att fonden har förmåga att anpassa referensportföljen (absolut risk) till grundläggande förändringar i omvärlden, såväl ekonomiska som demografiska.
Dessutom måste fonden ha förmåga att öka avkastningen genom att avvika från referensportföljens sammansättning (aktiv risk). För båda dessa framgångsfaktorer har styrelsen fastställt mål.
Avkastningsmålen för den operativa förvaltningen ska nås inom ett riskutrymme för aktiv risk på 3 procent i förhållande till referensportföljen.
Målen för verksamheten
Totalavkastning
- Uppnå en totalavkastning som uppgår till mellan 5,1 och 6,1 procent per år.
Aktiv förvaltning
- Överträffa referensportföljens avkastning med 0,5 procentenheter såväl på årsbasis som över rullande femårsperioder.
- Den riskjusterade avkastningen mätt som informationskvot ska överstiga 0,3 över rullande femårsperioder.
